Ця стаття буде корисною для тих ІТ-спеціалістів, які перебувають в тренді та слідкують за новинками і можливостями, які з'являються або з виходом серверів, або процесорів. Тобто ті фахівці, які орієнтуються на вибір того чи іншого процесора і пам'яті в сервері і в другу чергу дискової підсистеми, і більше нічим не цікавляться - ані вендором, ані додатковими можливостями, швидше за все, не отримають задоволення від прочитаного. І даремно, оскільки все не стоїть на місці і все змінюється - і концепції, і підходи, і технології, але пробитися крізь «ІТ консерватизм» дуже складно.

Технології розвиваються швидкими темпамиі щодня з'являються нові відкриття! Вони перетворюють цілі галузі та змінюють наше повсякденне життя, але при цьому дуже складно залишатися в курсі останніх інновацій. Щоб допомогти вам орієнтуватися в цьому шаленому світі, ми провели дослідження процесорів Intel Xeon 6 і нових серверів НРЕ, щоб вам не довелося цього робити.

Восени 2024 року компанією НРЕ було проведене опитування у спільноті HPE BusinessTransformers, серед обраної групи, що складається з 700+ ІТ спеціалістів, представлених по всьому світу. Серед них були і великі корпорації, і компанії середнього та малого бізнесу, головною темою цього опитування було наступне: які больові точки в ІТ персоналу наразі є і як вони можуть адекватно поєднувати розв'язання цих проблем з інноваціями, що можуть з'явитися у компанії НРЕ.

Серед основних больових точок виділено такі:

Вразливості серверів - половина опитаних, сказали, що це дуже точне відображення їхніх больових точок. Сюди входить фізична безпека в місцях розташування ЦОД для захисту від неавторизованого персоналу і кібератаки, які можуть бути дуже болючими. При цьому якщо проблему не вирішено, сервер необхідно заново інсталювати з нуля, що зазвичай призводить до втрати даних.

Відсутність видимості та отримання своєчасної інформації - відсутність видимості про серверні операції, як-от управління оновленнями життєвого циклу серверів, включно з оновленням мікропрограмного забезпечення та систем безпеки, які часто порушують роботу, є проблемою. Також часто відсутні відомості про використання обчислювальних ресурсів, загальні витрати, енергоспоживання тощо. Крім того, серйозною проблемою є інтеграція з багатохмарними середовищами і складність забезпечення безперебійного підключення в різних інфраструктурах.

Забезпечення нових сценаріїв використання. ІТ-спеціалісти зазначили, що обмежені можливості серверів впливають на здатність підтримувати нові сценарії використання та робочі навантаження, як-от штучний інтелект (ШІ), віртуалізація, VDI тощо. У них можуть виникнути проблеми з адаптацією та приведенням поточних серверних ресурсів у відповідність до бажаного сценарію використання компанії, а також з нестачею потужностей для підтримки нових бізнес-процесів.

Неефективність - енергоспоживання і високі витрати. Неефективність серверів, наприклад продуктивність, експлуатаційні витрати, енергоспоживання, автоматизація, виділення ресурсів, час простою або наявність/відсутність персоналу.

Виходячи з усіх перерахованих вище проблем і побажань зроблено висновки і внесено технологічні та організаційні інновації. У зв'язку з необхідністю розгортання додатків ШІ та переосмислення стратегій віртуалізації ІТ-відділам потрібні передові можливості для підвищення продуктивності та ефективності. З додаванням нових систем Gen12 компанія HPE отримала повний сучасний портфель апаратних і програмних рішень, що забезпечують безпечну основу для наступного покоління робочих навантажень, підвищують енергоефективність і оптимізують операції.

Безпека нового рівня

Багаторівневий Silicon Root of Trust HPE iLO захищає сервери, починаючи від його виготовлення і до закінчення терміну служби, забезпечуючи/попереджуючи готовність до майбутніх атак навіть з використанням квантових обчислень

Більше продуктивності та ефективності

Продуктивність нових серверів на 41% вища в перерахунку на ват, ніж у застарілих систем. Водночас отримуючи вищу продуктивність, необхідну для нових робочих навантажень, як-от ШІ, і підвищуючи ефективність VDI рішень, і все це відбувається за умови економії місця та енергії.

Продуктивність на основі ШІ

Завдяки новим знанням, заснованим на ШІ, підвищуватиметься продуктивність ІТ-відділу. Персонал може швидше реагувати і отримувати більший контроль - від прогнозування витрат на електроенергію до управління глобальним серверним фондом.

Сьогодні виходять сервери Gen12 х86 архітектури тільки з використанням серверних процесорів Intel. Нове сімейство процесорів Xeon 6, розроблене для корпоративного ШІ для центрів обробки даних, хмарних і периферійних обчислювальних середовищ, містить процесори серій 6300, 6500, 6700 і 6900 серій, які пропонують значні оновлення на двох рівнях продуктивності, використовуючи 2 лінійки процесорів із так званими «E-ядрами» і «P-ядрами».


Процесорів 6300 серії, найімовірніше, не буде в портфелі серверів НРЕ, а процесори 6900 серії наразі підтримуються тільки в сервері HPE ProLiant Compute XD230.

HPE ProLiant Compute Gen12: процесори


Під час оцінювання ефективності ЦОД є два основні показники: висока продуктивність (high performance) і продуктивність на ват (performance perwatt). Висока продуктивність фокусується на досягненні максимальної обчислювальної потужності, що необхідно для вимогливих робочих навантажень, які потребують швидкого опрацювання. З іншого боку, продуктивність на ват підкреслює енергоефективність, що має вирішальне значення для зниження експлуатаційних витрат або дотримання екологічних обмежень.

Intel Xeon 6 - включатиме в себе моделі з так званими Р-ядрами (Performance Cores сімейство Granite Rapids) і абсолютно нову лінійку процесорів Xeon з Е-ядрами (Efficient Cores сімейство Sierra Forest).

Р-ядра або «продуктивні ядра» - це більш потужні ядра, оптимізовані для підвищення продуктивності, які мають високу тактову частоту, збільшену IPC, кількість інструкцій за такт, а також підтримують Hyper-Threading. P-ядра ідеально підходять для вимогливих технологічних процесів і застосунків, які виграють від опрацювання інструкцій за такт, як-от рендеринг, навчання ШІ, моделювання та інші.

Читайте також: Революція VDI: як GPU змінюють продуктивність віртуальних робочих місць

E-ядра або «ефективні ядра», навпаки, оптимізовані для енергоефективності та найкраще підходять для завдань, що вимагають меншого енергоспоживання. Ці ядра менші за розміром, споживають значно менше енергії порівняно з P-ядрами і не підтримують Hyper-Threading. Основною перевагою Е-ядер є їхня здатність підвищувати загальну енергоефективність процесора, справлятися з фоновими завданнями і легкими сервісами додатків, залишаючи більш потужні Р-ядра для виконання важкої роботи.

Далі показано рекомендовані варіанти застосування тих чи інших моделей процесорів у різних галузях обчислень:

Варто зазначити, що підхід до гібридних ядер дає змогу процесорам Intel балансувати між високою продуктивністю та енергоефективністю, забезпечуючи універсальну платформу, що може адаптуватися до різних робочих навантажень завдяки динамічному перемиканню між типами ядер залежно від вимог завдання. 


Intel Xeon 6 використовує архітектуру на основі чіплетів (SoC), схожу на підхід AMD, але водночас відмінну від нього. Хоча Intel Xeon 4-го і 5-го поколінь також були засновані на чіплетах, вони являли собою скоріше гібридну монолітну конструкцію, де кожен процесорний кристал міг бути незалежним один від одного. У Xeon 6 компанія Intel використовує справжню архітектуру на основі чіплетів, де ядра процесора і обчислювальні матриці введення-виведення розташовані на окремому кремнії. Чіплети забезпечують більшу гнучкість, більш тонкі компоненти і можливість змішувати технологічні вузли. Серія 6900 (P і E) має більший сокет LGA-7529, а серія 6700 (P або E) і 6500Р засновані на меншому сокеті LGA-4710.  

Коротке порівняння характеристик всіх процесорів Xeon 6, що вийшли, можна побачити тут:


HPE ProLiant Compute Gen12: підсистема пам'яті

З виходом оновленого модельного ряду серверів змінилася і пам'ять. Тепер швидкість її роботи становить 6400МТ/с, приріст +14% до попереднього покоління, але при цьому вона залишилася DDR-5 і продовжує працює у 8-ми канальному режимі з процесором, крім процесора 6900Р. У серверах із цим процесором пам'ять працює максимально вже з 12 каналами.

Якщо говорити про пропускну здатність, то вона також зростає і вже становить понад 1000ГБ/с, залежно від кількості каналів і типу процесора.



Окремо варто зупинитися на новому типі пам'яті-MRDIMM. Згідно з внутрішнім аналізом компанії Intel, цей тип пам'яті забезпечує до 2,3 разів вищу продуктивність для робочих навантажень HPC (NEMO) і до 2 разів вищу продуктивність для робочих навантажень виведення ШІ.



Модуль пам'яті MRDIMM має можливість одночасного доступу до окремих ранків, Rank 0 і Rank 1, мікросхем пам'яті. Ці модулі MRDIMM можуть реалізувати більш ніж на 37 % більшу пропускну здатність порівняно з модулями RDIMM 6400.  

Магія пропускної спроможності MRDIMM проявляється в тому, що одночасно задіяні обидва ранки пам'яті DDR5 для передавання процесору 128 байт, по 64 байти з кожного ранка.

Це означає, що процесор може виконувати пакетні операції зі швидкістю, що перевищує швидкість звичайних модулів DDR5 RDIMM, що дає змогу реалізувати потенційно приблизно 1,69 ТБ/с пропускної здатності пам'яті у двопроцесорній системі та з очікуваною швидкістю передавання даних до 8800МТ/с (теоретично можлива швидкість 12800МТ/с). Більш висока пропускна здатність досягається за рахунок роботи інтерфейсу CPU - MRDIMM на швидкості, що в 2 рази перевищує швидкість DRAM, при цьому кожен ранк DRAM може відправляти або отримувати дані в кожному циклі.  

Наразі поки тільки нові процесори 6900Р підтримуватимуть цей тип пам'яті, причому нова технологія забезпечить масштабованість від 1 до 8 сокетів і до 2 модулів RDIMM або MRDIMM на канал. MRDIMM мають форм-фактор, сумісний з DDR5 RDIMM. Таким чином вам не потрібно змінювати якісь налаштування материнської плати або жертвувати будь-якими функціями надійності, доступності та зручності обслуговування (RAS).  

При цьому змішувати обидва типи пам'яті в одному сервері RDIMM і MRDIMM не можна! 

Віддалене керування ILO7  

Будемо відверті, ІТ персонал живе в постійному страху перед витоком даних і вразливостями серверів, які можуть його спричинити. Їм необхідно захищати дані бізнесу та орієнтуватися в складнощах сучасного ландшафту постійних загроз, пом'якшуючи наслідки атаки. Нижче наведено приклади атак, від яких необхідно захиститися:   

Захист від цифрових атак, таких як розподілена відмова в обслуговуванні, атаки з перебором паролів, зараження шкідливим ПЗ, соціальна інженерія та/або інсайдерські атаки, які можуть бути здійснені співробітниками.  

Захист від фізичних атак, таких як ті, що можуть статися під час несертифікованої передачі ланцюжка поставок (supply chain), вторгнення в шасі/корпус сервера, виїмки чипів/мікросхем у місцях, де сервери вразливіші для фізичного злому.  

Вихід із цього - розгортання захищеного перевіреного рішення з нульовим рівнем довіри, який допомагає захиститися від майбутніх загроз. А також забезпечити новий рівень безпеки завдяки вбудованому провідному в галузі HPE iLO Silicon Root of Trust, щоб захистити всі етапи життєвого циклу сервера зараз і в майбутньому - від його виробництва до закінчення терміну служби. 

В оновленому модельному ряді серверів забезпечується додатковий рівень захисту за допомогою нового модуля secure enclave - вбудованого процесора безпеки в HPE iLO 7 ASIC, що забезпечує висококонтрольоване, стійке до злому середовище і усуває вразливості, пов'язані, наприклад, із зовнішнім зберіганням EEPROM. Він побудований на базі HPE iLO Silicon Root of Trust - надійної основи безпеки, вбудованої в кожне нове серверне обладнання, що гарантує, що кожен рівень вбудованого ПЗ і програмного забезпечення завантажується безпечно й перевіряється з моменту ввімкнення сервера, забезпечуючи нерозривний ланцюжок довіри, захищаючи сервери від атак на вбудоване ПЗ, firmware, і забезпечуючи в такий спосіб високий рівень цілісності даних і надійності системи.

Безпека вищого рівня - FIPS 140-3 Level 3 

Компанія HPE стала першим виробником серверів, який пройшов цю сертифікацію, забезпечуючи вищий стандарт криптографічної безпеки, надійний захист конфіденційних даних і відповідність суворим державним і галузевим нормам. FIPS 140-3 Level 3 досягається завдяки новій функції безпечного iLO 7 і поліпшеній конструкції шасі, стійкій до злому. 


Також це і перший сервер, що підтримує вимоги NIST і CNSA 2.0 з квантової стійкості, з безпечним підписом прошивки проти майбутніх атак квантових обчислень, вбудованої в HPE iLO Silicon Root of Trust. Він створений для захисту федеральних структур та інших організацій, які наразі обговорюють готовність до постквантових обчислень. HPE погодила з АНБ терміни надання цих можливостей до 2025 року і далі. HPE першою в серверній індустрії пропонує безпечний підпис прошивки для квантової стійкості, що допомагає забезпечити вищий стандарт криптографічної безпеки, надійний захист конфіденційних даних і відповідність суворим урядовим і галузевим нормам.  

Оновлений модельний ряд серверів HPE Gen12 


Оновлений модельний ряд серверів охоплює вісім нових серверів HPE ProLiant Compute Gen12. Шість із восьми нових серверів HPE ProLiant Compute Gen12 із процесорами Intel Xeon 6 будуть доступні вже наприкінці березня 2025 року. Сюди входять сервери HPE ProLiant Compute DL320, DL340, DL360, DL380, DL380a і ML350 Gen12. Сервери HPE Synergy 480 і HPE ProLiantCompute DL580 Gen12 очікуються влітку 2025 року.

Короткі характеристики нових серверів такі:

HPE ProLiant Compute DL320 Gen12: однопроцесорний сервер заввишки 1U.

  • 1 процесор Intel Xeon 6 (6700E, 6500P/6700P), до 144 ядер.
  • До 2 подвійної ширини (DW) або 4 одинарної ширини (SW) GPU.
  • До 4 ТБ пам'яті DDR5.
  • Повітряне або рідинне охолодження замкнутим контуром.

HPE ProLiant Compute DL340 Gen 12: однопроцесорний сервер заввишки 2U.

  • 1 процесор IntelXeon 6 (6700E, 6500P/6700P), до 144 ядер.
  • До 4 подвійної ширини (DW) або 6 одинарної ширини (SW) GPU.
  • До 4 ТБ пам'яті DDR5.
  • Повітряне охолодження.

HPE ProLiant Compute DL360 Gen 12: двопроцесорний сервер заввишки 1U.

  • До 2 процесорів IntelXeon 6 (6700E, 6500P/6700P), до 144 ядер (всього до 288).
  • До 3 одинарної ширини (SW) GPU.
  • До 8 ТБ пам'яті DDR5.
  • Повітряне або рідинне охолодження по замкнутому контуру, або пряме рідинне охолодження.

HPE ProLiant Compute DL380 Gen 12: двопроцесорний сервер заввишки 2U.

  • До 2 процесорів IntelXeon 6 (6700E, 6500P/6700P), до 144 ядер (всього до 288).
  • До 3 подвійної ширини (DW) або 8 одинарної ширини (SW) GPU.
  • До 8 ТБ пам'яті DDR5.
  • Повітряне чи пряме рідинне охолодження.

HPE ProLiant Compute DL380a Gen 12: двопроцесорний сервер висотою 4U з ультрамасштабованим GPU-прискоренням.

  • До 2 процесорів IntelXeon 6 (6700E, 6500P/6700P), до 144 ядер (всього до 288).
  • До 8 подвійних ширин (DW) або 16 одинарних ширин (SW) GPU.
  • До 4 ТБ DDR5.
  • Повітряне охолодження.

HPE ProLiant Compute ML350 Gen 12: двопроцесорний сервер заввишки 4U.

  • До 2 процесорів Intel Xeon 6 (6500P/6700P), до 86 ядер (всього до 172).
  • До 2 (4) подвійної ширини (DW) або 8 одинарної ширини (SW) GPU.
  • До 8 ТБ DDR5.
  • Повітряне охолодження.

Підсумки

  • Нове покоління серверів HPE ProLiant спеціально розроблене для забезпечення підвищеної безпеки, автоматизації ШІ та ще більшої продуктивності.
  • До оновленого модельного ряду входять вісім нових серверів HPE ProLiantCompute Gen12 з новими процесорами Intel Xeon 6 для центрів обробки даних та периферійних середовищ.
  • До новинок входять сервери HPE ProLiant Compute DL320, DL340, DL360, DL380, DL380a, DL580 і ML350 Gen12, а також сервер у блейд виконанні HPE Synergy 480 Gen12.

Автор статті - Михайло Федосєєв, архітектор інфраструктурних рішень Lantec.