Керування серверами - це завдання, яке необхідно щодня виконувати, щоб гарантувати оптимальну, стабільну та безпечну роботу різних типів серверів у корпоративній мережі. Це вимагає від ІТ-фахівців доступу до обладнання та програмного забезпечення, що інтегрується з сервером, для виконання необхідного обслуговування, а також оновлень і моніторингу.
Дії, пов'язані з керуванням серверами, можуть відрізнятися залежно від типу сервера. Дії можуть включати, наприклад, резервне копіювання серверних систем або надання статистики про додатки, щоб адміністратори могли оцінити продуктивність тощо.

На початковому етапі дуже важливо оцінити конкретні вимоги вашого робочого навантаження з урахуванням таких факторів, як необхідна обчислювальна потужність процесорів, пам'яті, дискової підсистеми, а також необхідні мережеві потреби. Крім того, оцінка фізичного середовища, в якому будуть розгорнуті сервери, допомагає визначити такі фактори, як охолодження, електроживлення і фізична безпека. А служби управління серверами, програмне забезпечення, допомагають забезпечити максимально ефективне виконання своїх обов'язків. Сервер спочатку має бути правильно налаштований, а потім цілодобово контролюватися для того, щоб будь-які проблеми були вирішені негайно/майже миттєво. Ці служби також гарантують, що сервер(-и) буде(-уть) підтримуватися в «актуальному стані», а це практично гарантує відсутність збоїв. Коротше кажучи, служби управління усувають будь-які проблеми, пов'язані з сервером, перш ніж вони зачеплять кінцевих користувачів або сервіси компанії.
Далі ми розглянемо процеси, інструменти та технології, наявні в компанії HPE, які існують для спрощення розгортання та управління серверами HPE:

  • Intelligent Provisioning.
  • iLO.
  • HPE OneView.
  • HPE Compute Ops Management.

Це ПЗ і сервіси мають широкі можливості та переваги, але тут ми зосередимося на тому, як їх застосовують саме для розгортання та управління серверами HPE ProLiant на Ваших серверних майданчиках (ЦОД-ах). Перший пункт - Intelligent Provisioning відноситься безпосередньо до розгортання серверів, а наступні пункти (компоненти) - це фактично стратегія управління серверами та іншого обладнання НРЕ.

Розгортання серверів НРЕ (Intelligent Provisioning)

Для початку ми розглянемо процес розгортання серверів НРЕ. Сервери HPE ProLiant містять безліч функцій, які спрощують розгортання та налаштування, включно з керованими, заснованими на профілях або сценаріях підходами, для повної інтеграції зі стандартними ІТ-процесами (ITIL).

Intelligent Provisioning - це інструмент початкового налаштування одного сервера, який вбудований у кожен HPE ProLiant. Він спрощує налаштування, забезпечуючи надійний і послідовний спосіб введення його в експлуатацію. Цей інструмент готує сервер до встановлення оригінального ліцензійного програмного забезпечення HPE або інших вендорів, включно з різноманітними ОС, а також інтегрує різні набори оновлень: драйвери, прошивки та інші компоненти; використовуючи для цього спеціально створений компанією HPE ISO-образ, який називається Service Pack for ProLiant або коротко SPP, виходить 2 рази на рік.

Важливим елементом, який необхідно розуміти під час розгляду Intelligent Provisioning - є процес завантаження. Це початковий набір операцій, що виконуються сервером після ввімкнення живлення.



Конфігурування починається відразу після процесу завантаження сервера НРЕ, встановлюючи взаємозв'язки між функціональними блоками. Наприкінці процесу завантаження запускається послідовність POST, і з'являється екран POST, Power-On Self-Test або самотестування під час увімкнення сервера. Цей екран відображається протягом кількох секунд, перш ніж система спробує завантажитися з підтримуваного завантажувального пристрою. У цей час можна натиснути клавішу F9, щоб змінити стандартні налаштування ROM BIOS, міні ОС материнської плати, конфігурації сервера через екран System Utilities. Однак якщо конфігурація сервера не потребує зміни, можна почати встановлювати ОС або виконати обслуговування сервера, натиснувши F10 для запуску самого Intelligent Provisioning. Як альтернативу можна відкрити меню завантаження, натиснувши клавішу F11, або примусово виконати мережеве завантаження в середовищі Pre-boot Execution Environment (PXE), натиснувши клавішу F12.

Поряд з Intelligent Provisioning існує набір технологій під назвою HPE Intelligent System Tuning або IST, який дає змогу ІТ-фахівцям динамічно налаштовувати продуктивність сервера відповідно до потреб кожного робочого навантаження і тим самим радикально підвищувати продуктивність сервера!

Сервери HPE ProLiant «за замовчуванням» із заводу налаштовані на використання найпоширеніших параметрів продуктивності, характерних для більшості робочих навантажень застосунків, і водночас містять більшість параметрів керування живленням, що мають мінімальний вплив на загальну продуктивність. Однак існує безліч налаштувань BIOS, які можна регулювати для зміни продуктивності, енергоспоживання, різноманітних затримок, показників пам'яті та інших параметрів, тому можна і навіть потрібно налаштовувати сервери відповідно до Ваших конкретних робочих навантажень. Налаштування можна виконати і вручну, але це трудомісткий і потенційно ненадійний підхід, який вимагає величезного практичного досвіду. Функціонал HPE Workload Matching дає змогу ІТ-спеціалісту просто вибрати профіль робочого навантаження, унаслідок чого ВСІ необхідні параметри BIOS сервера будуть автоматично налаштовані/змінені для саме цього обраного робочого навантаження. При цьому ІТ-фахівець, який не володіє великими знаннями, може використовувати досвід, зібраний командою інженерів HPE з тонкого налаштування продуктивності сервера, і позбутися здогадок під час налаштування BIOS, використовуючи те чи інше вибране навантаження (профіль).


Наприклад, інженер може вибрати профіль робочого навантаження, що відповідає робочим навантаженням із низькою затримкою або навантаженням, які інтенсивно використовують графічні процесори. Крім того, для робочих навантажень, які не потребують високої продуктивності, можна використовувати налаштування зниження енергоспоживання та охолодження. Звичайно, інженер завжди може сам створити свій власний профіль, а потім налаштувати його відповідно до своїх специфічних навантажень, але для цього потрібні, як ми писали раніше, час і досвід. Ми розглянули, як HPE Intelligent Provisioning і Workload Matching допомагають спростити розгортання серверів. І тепер перейдемо до розгляду трьох компонентів стратегії управління серверами HPE: iLO, HPE OneView, HPE Compute Ops Management.

Управління сервером (HPE iLO)

Ключовою технологією HPE, яка лежить в основі портфеля серверів HPE ProLiant і забезпечує більшу частину функціональності відповідних інструментів управління, є HPE iLO. HPE iLO або integrated Lights-Out - це вбудована технологія керування сервером, яка дає змогу ІТ-фахівцям безпечно налаштовувати, контролювати та оновлювати свої сервери HPE з будь-якого місця.

Ця технологія являє собою комбінацію iLO ASIC, Application Specific Integrated Circuit або Спеціалізована інтегральна схема, яка є частиною материнської плати сервера і вбудованого програмного забезпечення, яким керує ASIC. Сервери HPE ProLiant різних поколінь оснащені різними версіями iLO ASIC, чим вищий індекс у назві iLO, тим більше можливостей і різних налаштувань, також вони безпечніші. Сучасні сервери HPE ProLiant Gen10, Gen10 Plus і Gen10 Plus v2 оснащені iLO5, а сервери HPE ProLiant Gen11 - iLO 6.

HPE iLO є основою управління серверами HPE ProLiant упродовж уже понад 20 років. Послідовність і зрілість HPE iLO забезпечують інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, що вимагає невеликих зусиль під час вивчення всіх можливостей і налаштувань у серверах. Так само існує досить багато докладних документів, які детально описують всі можливості.

Існує два варіанти ліцензій HPE iLO: Standard, безплатна, яка містить базове управління, і Advanced, платна, яка містить розширений варіант управління сервером, якщо купується рішення HPE Synergy, то ліцензія HPE iLO Advanced вже входить до складу кожного сервера без додаткової оплати.

Управління серверною інфраструктурою, HPE OneView і HPE GreenLake Compute Ops Management

Описана раніше технологія HPE iLO дає змогу використовувати HPE OneView - інтегроване програмне забезпечення для управління ІТ-інфраструктурою, що автоматизує ІТ-операції та спрощує управління життєвим циклом інфраструктури обчислень, зберігання даних і мереж. Але це також основа HPE GreenLake Compute Ops Management, яка надає уніфіковані операції як послугу від краю до хмари, тобто де завгодно і коли завгодно.

HPE OneView - це перш за все програмний продукт, що дає змогу ІТ-персоналу розв'язувати задачі управління серверним парком обладнання НРЕ з найменшими витратами. Це означає мати можливість більш ефективного розгортання, управління та підтримки базової інфраструктури НРЕ.

За допомогою HPE OneView ІТ-фахівці можуть забезпечити максимальну швидкість і час відгуку, підтримувати стабільний час безвідмовної роботи, швидко масштабувати ресурси, виключити людські помилки в рутинних завданнях, що повторюються, завдяки використанню шаблонів. Цього також можна досягти за допомогою уніфікованого відкритого REST API інтерфейсу. Тобто використовуючи готові або щойно написані шаблони, можна ОДНИМ рядком коду повністю описати, скомпонувати та налаштувати всі фізичні ресурси, необхідні для нового додатка, віртуального, або фізичного сервера, або контейнерної інфраструктури. Також HPE OneView дає ІТ-організаціям можливість використовувати свою новостворену програмно-визначувану інфраструктуру, створюючи готову приватну хмарну інфраструктуру і забезпечуючи просту інтеграцію з різними інструментами управління, включаючи продукти компаній VMware, Microsoft, Red Hat, SUSE та іншими.


HPE OneView доступний для всього спектра систем зберігання даних і мережевого обладнання HPE. Його також можна використовувати для керування блейд-системами HPE Synergy, серверами сімейства ProLiant, Apollo і Superdome Flex тощо.

Це ПЗ вводиться в експлуатацію дуже просто, оскільки постачається вже у вигляді готового образу віртуальної машини VMware або Hyper-V і може бути розгорнуто на будь-якому наявному обладнанні з підтримкою цих гіпервізорів за лічені десятки хвилин.

Існує 2 варіанти ліцензій HPE OneView: Standard і Advanced. Причому якщо купується рішення HPE Synergy, то ліцензія HPE OneView Advanced вже входить до складу кожного шасі і поширюється на максимальну кількість серверів і комутаторів. HPE OneView Advanced надає повнофункціональні ліцензії, які можна придбати для управління серверами ProLiant Gen8, Gen9, Gen10 і Gen11 поколінь. Усі версії HPE OneView Advanced ліцензуються «на фізичний сервер». Ці ліцензії включають три роки цілодобової технічної підтримки та оновлень, а також вебнавчання, WBT або Web-Based Training, для отримання базових навичок роботи з продуктом. HPE OneView Standard можна використовувати для інвентаризації, моніторингу стану, оповіщення та створення звітів без додаткової плати. HPE OneView Standard може контролювати сервери ProLiant G6, G7, Gen8, Gen9, Gen10 і Gen11. Користувацький інтерфейс аналогічний версії HPE OneView Advanced, але програмно-обумовлені функції недоступні. За додаткову плату можна отримати річну підтримку 9x5.

HPE GreenLake Compute Ops Management - це фактично реінкарнація ПЗ HPE OneView, але тільки у хмарі і з великою дорожньою картою розвитку.



Так, наразі в Україні цей сервіс недоступний, але про його існування необхідно знати і планувати його використання у майбутньому. Так завдяки своїй хмарності можна легко додавати тисячі пристроїв з різних офісів, ЦОД-ів/майданчиків і керувати ними завдяки еластичності хмарної масштабованості. Цей сервіс фактично прискорює час на ухвалення рішень - що саме необхідно оновити, які потрібно виконати дії для оновлення, на яких пристроях/групах. Це призводить до скорочення часу простою, оскільки все обладнання при використання цього сервісу буде вчасно оновлено і покращено до оптимального стану.



Так само Compute Ops Management надає платформу для спеціалізованого постійного моніторингу з можливостями самовідновлення для розв'язання проблем до їх виникнення, що знижує ризики. Зниження ризику простоїв завдяки постійному моніторингу, включно з можливостями самовідновлення, які допомагають розв'язувати проблеми до їх виникнення.

Цей сервіс містить уніфікований API Compute Ops Management для всієї інфраструктури і дає змогу ІТ-фахівцям задіяти весь потенціал обчислень за допомогою нових обчислювальних сервісів від HPE, а також сторонньої екосистеми: інструменти управління, різні гіпервізори тощо, щоб підвищити гнучкість.

Ліцензується цей сервіс за передплатою з оплатою, наприклад, щомісяця, за кількістю пристроїв, які «під'єднані» до хмари і відстежуються.

Висновки

Завдяки вищеперерахованим можливостям від компанії НРЕ Ви:

  • Витрачатимете менше часу на виснажливі оновлення вбудованого ПЗ завдяки можливостям автоматичного встановлення базових показників вбудованого ПЗ і політик відповідності вимогам.
  • Можете групувати сервери для автоматичного застосування профілів і політик; додавати різні теги до пристроїв для більш ефективного моніторингу та управління.
  • Збільшите час безвідмовної роботи за допомогою автоматичних оновлень вбудованого ПЗ і програмного забезпечення, які опрацьовують тільки те, що потребує оновлення.
  • Отримуватимете сповіщення та оброблятимете оновлення кількома простими клацаннями миші, коли щось необхідно вирішити.

Команда Лантек має багаторічний досвід налаштування ПЗ систем управління та моніторингу на «землі» і у «хмарі» від компанії НРЕ. І ми з радістю поділимося цим досвідом у наших спільних майбутніх проєктах!



Автор статті - Михайло Федосєєв, архітектор інфраструктурних рішень Lantec.